Work planner

Plánujte jako profesionál

Tajemstvím úspěchu je denní rutina

Aktivity, které děláme opakovaně, vytvářejí kvalitu našeho života. Je zajímavé inspirovat se denní rutinou úspěšných lidí – obzvlášť tou ranní, která mnohdy určuje atmosféru celého dne.

Jistě, často mají takoví lidé společných několik klíčových věcí, jako je ranní vstávání, meditace, cvičení nebo kontrola e-mailu pouze dvakrát denně.

Každý je však jiný a potřeby každého jsou jedinečné. Proto je tak důležité pochopit, jak úspěšní lidé přistupují k budování svých rutin, a ne osvojovat si násilím cizí návyky.

Jak tedy začít s budováním kvalitního plánu?

Managing Director Lyreco CE

Pro dosahování úspěchů je třeba mít plán. Úspěšní lidé mají vize, cíle, ale také plány, jak jich dosáhnout. Ty sestávají z dílčích kroků. Jediným limitujícím zdrojem při jejich naplňování je čas. Proto je třeba jej správně plánovat a efektivně využívat. Samozřejmě pomohou i rituály, jako pravidelný čas pro sebe, pro rodinu a pravidelná setkání s kolegy v práci. Při projektové práci je opět jedním z nejčastějších nepřátel čas.

Mikuláš Herškovič
Managing Director, Lyreco CE
Runner

Zapněte autopilota

Úspěšní lidé chápou, že jejich každodenní energie a čas jsou omezené. Neplýtvají tedy ani jedním. Namísto toho, aby ráno po probuzení přemýšleli, co s načatým dnem, (například: mám cvičit ráno nebo odpoledne?) drží se stále téhož zažitého cyklu a rituálů.

To jim umožní probudit se a začít jednat hned, ne čekat, myslet, zpochybňovat a pokoušet se shromáždit ranní motivaci.

Clothing

Odstraňte malé rozhodování

Pravděpodobně jste slyšeli o generálních ředitelích, kteří nosí každý den stejné oblečení, nebo kteří posledních 15 let jedli stejnou snídani. Není to proto, že jsou to nudní lidé. Chápou, že malé, téměř podvědomé rozhodování je to, co Vás obere o většinu ranní energie. Když musíte neustále přemýšlet nad tím, co chcete nosit, jíst, dělat, říkat a být, vyčerpáváte se.

Je to v jistém smyslu paradox volby. Čím více možností máme, tím méně jsme šťastní – a produktivní.

Work distractions

Odstraňte mikro vyrušení

Nejrůznější notifikace, zbytečné schůze a telefonáty, online nákupy, videa, články na sociálních sítích... to vše je jen minutka, jen jeden klik. Celkově nás však mikro vyrušení zdržují a odvádějí naši pozornost a soustředění od práce.

Pokud míváte na konci dne pocit, že jste dosáhli jen velmi málo a nemůžete přijít na to, "kam uplynul čas", v první řadě si prohlédněte historii prohlížeče.

Breakfast

Upřednostněte hodnoty

Úspěch vypadá pro každého jinak. Úspěšní lidé, kteří jsou zároveň i šťastní, své hodnoty a zásady nepodvádějí.

Pokud si ceníte zdraví, měli byste do svého plánu zařadit sport, relax a zdravé jídlo. Pokud je u Vás na prvním místě rodina, prožijte snídani s dětmi, než odejdete za povinnostmi. Pokud je to, co oceňujete, produktivita, zvládněte první úkoly dne před čímkoliv jiným.

Managing Director Lyreco CE

V určitých situacích je toho pro jeden kalendář či diář příliš a je třeba zvolit priority. Jde o lidský život? Přinese to zlepšení výsledků firmy? Zlepší se pracovní prostředí pro zaměstnance? Každý z nás by měl mít priority, na základě kterých dokáže správně rozhodnout, na co si ve svém rozvrhu najde čas a v jakém pořadí.

Mikuláš Herškovič
Managing Director, Lyreco CE
Post it

Dočasné nepohodlí < dlouhodobá odměna

Žít život svých snů není po celou dobu nejpohodlnější. Ve skutečnosti často děláme to, co je náročné, ale obohacující, a to v konečném důsledku přináší lidem největší radost.

Úspěšní lidé to chápou a jsou ochotni čelit dočasnému nepohodlí, udělat krok navíc nebo vyzkoušet něco nového výměnou za dlouhodobou odměnu ve formě důvěry nových kontaktů, zajímavých projektů nebo zdraví.

Target

Jak bych dnes mohl/a nejproduktivněji využít svůj čas?

Přestože úspěšní lidé jsou často velmi přísní ve svých osobních rutinách, vždy existuje prostor pro změnu priorit. Nakonec jde o to, jak každý den využít svůj čas tím nejproduktivnějším a nejefektivnějším způsobem. Abyste si to vštípili, zeptejte se sami sebe, jaký by byl pro Vás nejlepší způsob, jak strávit den či týden.

Planning

Čas se nedá koupit, dá se však získat

A to pořádným plánováním, přičemž k tomu dobře poslouží kvalitní a stylový diář.

Pamatujte také na to, že psané a zveřejněné sliby a plány se dodržují snadněji. Pořiďte si proto plánovač, diář nebo kalendář i s logem, abyste si byli po celý rok jisti, že Vám čas neuteče příliš rychle.

 

Pokračovat ve čtení