people drinking coffee

5 hlavních trendů v kávě

Káva je nedílnou součástí moderního pracovního prostředí, ať už jde o kanceláře, sklad, výrobu nebo jiné místo. Porady a brainstormingy se šálkem oblíbeného kofeinového nápoje bývají nejen příjemnější, ale také produktivnější.   

 

TOP trendy kávy

Káva se už léta drží na předních příčkách nejoblíbenějších nealkoholických nápojů napříč všemi kontinenty. Jelikož „kávičkáři“ hledají stále nové způsoby, jak si vychutnat svůj oblíbený šálek kávy, mění a vyvíjí se i kávová kultura. 

Znáte top trendy letošního roku? 

 

1. Zdravá káva 

Lidé se stále více zajímají o produkty, které konzumují. Původ, způsob pěstování či zpracování, fair trade certifikáty, účinky na tělo a psychickou pohodu člověka… Není proto překvapivé, že u kávy, jednoho z nejoblíbenějších nápojů světa, to platí také. 

MATCHA LATTE

Oblibu si získaly také kávové nápoje vyrobené z hub, mletých kakaových bobů, s kurkumou nebo s práškem matcha. Zdravé kávové alternativy jsou nejenom chuťovým zážitkem, ale zároveň zlepšují imunitu a zdraví a podporují fungování metabolismu.

plant drink

Rostlinná mléka

Moderní a vyhledávané jsou především alternativy ke kravskému mléku, které kávový nápoj zjemňují. Rostlinná mléka, která bychom správně měli nazývat „rostlinné nápoje“, jsou oblíbená díky lahodné chuti a také proto, že nezatěžují trávení. Zároveň obsahují množství minerálů a zdraví prospěšných vitamínů: 

  • mandlové mléko – je nízkokalorické, obsahuje přirozený vitamín E, který má antioxidační a protizánětlivé účinky a je skvělým zdrojem vápníku, vitamínů A a D 
  • rýžové mléko – obsahuje nejméně alergenů a ze všech rostlinných alternativ a má přirozenou sladkou chuť 
  • kokosové mléko – je nejvhodnější pro lidi s alergií na ořechy, je vhodné i k použití při vaření 
  • sójové mléko – obsahem proteinů se vyrovná kravskému mléku, avšak má méně kalorií, zároveň je vynikajícím zdrojem draslíku, vápníku a vitamínů A, D a B-12 
Coffee granules

2. Prémiová instantní káva

Instantní káva, nazývaná také rozpustná káva, je standardní výbavou domácností i mnoha kancelářských kuchyněk. Je pohodlnou alternativou, ale ne všechny nadchne i její chuť či aroma. Máme skvělé zprávy! Stále více výrobců si na výrobu instantní kávy vybírá kvalitní kávová zrna a pomocí nejmodernějších a inovativních metod vyrábějí instantní kávu, kterou po zalití nerozeznáte od kávy, kterou Vám připraví Váš barista. 

3. Káva ze supermarketu 

Takzvaná „ready to drink“ káva, čili káva v lahvi, plechovce nebo v tetrapaku, kterou můžete bez dalšího zpracování ihned pít, není novinkou roku 2022. Už dávno byla součástí chladicích regálů v potravinách, večerkách či na pumpách. Svému rozmachu vděčí především době pandemie, a zdá se, že s námi ještě nějaký ten rok pobude.

coffee maschine

Dopřejte si přestávku s chutnou kávou a občerstvením

4. Rychle chlazená káva 

Znáte někoho, kdo by dokázal odolat osvěžujícímu kávovému nápoji během horkých dní? Ledová káva nebo také tzv. cold brew patří k oblíbeným nápojům v kavárnách během jarní a letní sezóny. Slyšeli jste ale už o novém trendu roku 2022 – flash brew, čili rychle vychlazené kávě? 

Na rozdíl od cold brew, kdy se k přípravě nápoje používá studená voda, při přípravě flash brew se káva přelije horkou vodou a rychle se ochladí. Výsledkem je silnější a aromatičtější nápoj, který je ale stejně osvěžující jako cold brew.

ice coffee cold brew

Náš tip: domácí ledová káva bez zbytečných kalorií

Potřebujete vychlazenou kávu podle chuti. Kávu uvařte podle návodu a nechte vychladit. Do větší sklenice naberte led. Přilijte studenou kávu, pár kapek vanilkové esence a pokud máte rádi sladkou kávu, přidejte pár kapek stévie nebo jiného sladidla dle vlastních preferencí. Ke zjemnění doporučujeme rostlinné mléko, například mandlové nebo rýžové. 

Můžete se nechat inspirovat receptem našeho kolegy Tomáše:  

 

5. Udržitelnost a ekologie  

Spotřebitelé jsou stále náročnější. Záleží jim na lidech a naší planetě. Chtějí vědět, kde a jak byla káva pěstována, a kdo ji pěstuje. Jsou vzdělaní a zcestovalí a mají možnost poznávat kávovou kulturu v jiných zemích. Zajímají se o to, jak se producenti kávy ke svým zaměstnancům chovají, zda mají férové pracovní podmínky a zda jsou spravedlivě odměňováni. Certifikáty Fair trade a různé ekologické certifikáty jsou nezbytností. Proto stále více společností navazuje dlouhodobé vztahy s pěstiteli a podporuje místní komunitu. 

Pokračovat ve čtení