ergonomic office

Ergonomie a zdraví na pracovišti

Ergonomie a zdravé sezení

Podle celosvětových studií prosedíme v průměru 7,7 hodin z našeho dne, přičemž někteří lidé sedí až 15 hodin denně. Alarmující je, že tato čísla každým rokem rostou. Přílišné sezení může vést k bolestem zad, ztuhlému svalstvu, vzniku syndromu karpálního tunelu a dalším zdravotním problémům.

Bolest zad můžeme označit jako „chronickou chorobu moderního člověka“. V oblasti designu a medicíny se vynakládají nemalé prostředky k vyřešení tohoto problému. Ergonomické postupy a pomůcky by mohly přinést úlevu našim přesezeným tělesným schránkám. 

ergonomic chair

 

Sedíte zdravě? 

Sezení patří k přirozeným polohám. Právě proto se může zdát, že sedět dokáže každý. Pravdou však je, že ne každý sedí správně a zdravě. Většina lidí pracujících za kancelářským stolem se hrbí nad klávesnicí nebo se krčí na židli bez vhodné opěrky zad.  

Jak to změnit? 

ergonomic chair

Vyzkoušejte náš krátký návod ke správnému sezení:

  1. Posaďte se a narovnejte záda. Pokuste se uvolnit napětí v krku a ramenech, aby byla Vaše poloha co nejpřirozenější. 
  2. Posaďte se hluboko do židle či křesla. Opřete se. Zádová opěrka by měla kopírovat zakřivení Vaší páteře, takže pokud je to nutné (a možné), nastavte si opěradlo a bederní opěrku.  
  3. Správná poloha nohou uvolní napětí zádového svalstva. Obě chodidla položte na zem a zároveň s koleny. Kolena by měla být trochu níže než boky. Stehna by měla být umístěna rovnoběžně s podlahou. 
  4. Nastavte si loketní opěrky tak, abyste měli předloktí natažená ve vodorovné poloze.   
  5. Pokud Vaše židle nemá nastavitelné prvky, pořiďte si dodatečné příslušenství, které zvýší nejen Váš komfort, ale zajistí Vám zdravou polohu při sezení
ball chair

Výběr židle nemusí být složitý

Při výběru vhodné židle pro Vaše zaměstnance musíte zvážit několik kritérií: 

  1. Kolik hodin denně zaměstnanec sedí? 
  2. Jaká musí být minimální nosnost židle? 
  3. Dá se židle nastavit – výška, hloubka, opěrky rukou. 
  4. Je ergonomická
  5. Je dostatečně pohodlná i při dlouhodobém sezení

Výběr vhodné židle se může zdát jako složitá záležitost. Naši odborníci na kancelářské vybavení a nábytek Vám rádi doporučí nejen židli „na míru“ – přesně podle toho, co potřebujete.  

woman with short blond hair

Při výběru vhodné židle pro mě není hlavním kritériem cena, ale ergonomie. Nechci mít bolavá záda, zvláště, když tomu lze předejít. Dbám na to, aby nastavitelná výška sedáku měla možnost pohybu dopředu a dozadu, aby byly područky měkké a zároveň pevné, s možností nastavení výšky. Například houpací mechanismus je výhodou, jelikož poskytuje možnost aktivního sezení. Vyšší cenu beru jako dlouhodobou investici do svého zdraví. 

Martina Lietavová
Product Manager Furniture, Lyreco

Pokračovat ve čtení