lithium alkaline batteries

Jaký je rozdíl mezi alkalickýmia lithiovými bateriemi?

Baterie jsou naším pomocníkem při každodenních činnostech v domácnosti či na pracovišti. Používáme je v dálkových ovladačích, budících, hračkách či počítačových myších. Používání baterií je častokrát bezpečnější a pohodlnější, než používání zařízení zapojených do hlavní elektrické sítě kabelem.  

Na trhu je množství baterií, které můžeme rozdělit na dva typy podle chemického složení při výrobě elektrické energie. Lithiové a alkalické baterie jsou vyrobené z různých materiálů a mají odlišnou konstrukci, což ovlivňuje jejich výkon při různých způsobech použití.

batteries

Alkalické baterie

 

Alkalické baterie s oxidem manganovým, běžně známé jako alkalické baterie, jsou všestranné baterie pro každodenně používaná elektronická zařízení a vydrží déle než některé jiné typy. Obvyklé napětí alkalické baterie je 1,5 V a napětí lze zvýšit sérií baterií.

Alkalické baterie mohou být nabíjecí. Zpozornět byste měli, pokud je vnější obal baterie poškozen. Tehdy baterii odstraňte.

lithium batteries

Lithiové baterie

 

Lithiové baterie jsou lehčí než alkalické baterie, takže nabízejí výhodu při používání s přenosnými zařízeními, zejména s bezdrátovým elektrickým nářadím. Lithiovou baterii lze použít jako vysoce výkonnou alternativu standardní alkalické baterie. Lithiové baterie jsou na jedno použití a nikdy by se neměly nabíjet.

Jsou navrženy tak, aby vydržely déle, což z nich dělá dobrou volbu pro high-tech a inteligentní zařízení a ta elektronická zařízení, pro která je výměna baterie nepohodlná.

Vydrží extrémně nízké teploty. Lithiové baterie mohou bez poruchy fungovat ve velmi chladném podnebí, takže jsou ideální pro venkovní aplikace.

Jaký je rozdíl? 

  1. Životnost lithiových baterií je mnohem delší než životnost alkalických baterií.
  2. Lithiové baterie se snadno používají. Mohou se používat ve velmi horkých nebo chladných podmínkách, kde se alkalické baterie nedají použít. V porovnání s alkalickými bateriemi se proto lithiové baterie mohou používat i při outdoorových aktivitách.
  3. Lithiové baterie jsou lehčí než alkalické baterie. Díky tomu jsou lithiové baterie ideální pro přenosná zařízení.
  4. Lithiové baterie obvykle poskytují napětí 1,75 V nebo více, zatímco alkalické baterie poskytují napětí 1,5 V. Proto je výkon lithiových baterií vyšší. (Lithiová baterie poskytuje při použití v baterce jasnější světelný paprsek.)
  5. Alkalické baterie jsou levnější než lithiové baterie.
  6. Lithiové baterie jsou toxické a alkalické baterie nejsou.
  7. V současnosti je k dispozici dobíjecí typ alkalické baterie. Dobíjecí lithiové baterie ovšem neexistují.

 

Vybrat baterie pro mé zařízení

Laci

Baterie můžeme přirovnat k malé elektrárně, která je poháněna chemickými procesy probíhajícími v jejím nitru. Tento vnitřek je tvořen koktejlem toxických látek, jakými jsou např. rtuť, mangan, lithium a jiné. Tyto látky jsou nebezpečné pro životní prostředí a naše zdraví a při uložení na skládku by mohly proniknout do půdy a následně do vodních zdrojů.

Baterie proto VŽDY házejte do specializovaných sběrných boxů, aby mohly být správně a odborně zlikvidovány.

Ladislav Fernyák
TECHNOLOGY Product Specialist

Pokračovat ve čtení