White office paper

Kam zmizel levný kancelářský papír?

4 důvody, které to mají na svědomí

Papír za poslední dva roky výrazně zdražil, ale růst cen se stále nezastavuje. Vzrostly nejen ceny knih, toaletního papíru nebo náklady na tisk novin, ale zdražily i kancelářské potřeby nebo papír. Cena papíru celosvětově roste již od roku 2021. Tento nárůst je způsoben hned několika významnými změnami. 

 Přečtěte si, co všechno ovlivňuje cenu kancelářského papíru nebo knih. 

PŘEČTĚTE SI NÁVOD PRO VÝBĚR SPRÁVNÉHO PAPÍRU

Ztrácíte se v nabídce bílého kancelářského papíru? Zjistěte, na které parametry se musíte zaměřit, a usnadněte si výběr papíru pro Vaši firmu.

Books

1. Začalo to pandemií

Prudký nárůst cen celulózy a papíru má na svědomí především pandemie, která na delší dobu ochromila světovou produkci. Jakmile se svět začal vzpamatovávat z pandemie, nastal restart ekonomiky a opět začal nárůst poptávky po papíru. Aktuální nabídka však není schopna reagovat na rychle rostoucí poptávku, což má za následek nedostupnost a rostoucí ceny papíru. 

Aktuálně svět bojuje i s nedostatkem hnědého recyklovaného papíru, který se používá například k výrobě papírových tašek nebo obalů. I tento problém způsobila pandemie – během uplynulých let lidé stále více nakupovali online, což přineslo nárůst spotřeby obalových materiálů. Dodavatelé museli balit velké množství balíčků, díky čemuž byla poptávka po hnědém papíru enormní. To mělo za následek nárůst cen a také problémy s dostupností. 

S rostoucími cenami nebojují jen producenti kancelářských potřeb, ale během posledních dvou let zdražování zasáhlo i knižní trh. Mnohé tituly si na své vydání musely počkat o rok déle, protože vydavatelství nedokázala pokrýt prudký růst nákladů. 

Costs

2. Růst cen pohání i inflace

Rekordní inflaci cítíme už několik měsíců v běžném životě. Rostou ceny potravin, pohonných hmot, ale i výrobních surovin a práce. Tyto faktory mají významný vliv na cenu papíru. Inflace se totiž významně podepisuje na cenotvorbě a ceny například kancelářských potřeb neúprosně tlačí vzhůru. 

Celulóza, chemikálie, plniva nebo pigmenty jsou surovinami nezbytnými pro výrobu papíru. Jejich ceny však rapidně stoupají. Stejně jako cena práce nebo rostoucí poptávka po výrobcích z papíru a celulózy. 

Office supplies

Náš tip:

Hledáte produkty pro Vaše pracoviště, ale s ohledem na náklady?  

Kancelářské potřeby za dostupné ceny naleznete v e-shopu Lyreco. 

Paper cutlery

3. Plasty vyměňujeme za papír

Spotřebu papíru zvyšuje také tlak na ekologické chování ve společnosti. Stále více lidí a firem vyměňuje ve jménu udržitelnosti a ekologie plasty za papír. Tím pádem je poptávka po výrobcích z papíru ještě vyšší a z papíru se pomalu stává nedostatkové zboží. 

Jednorázovému plastovému nádobí odzvonilo. Většina firem nyní sahá po papírových kelímcích nebo talířích, plastové příbory se vyměňují za výrobky ze dřeva.  

Papírové výrobky nenajdete pouze na kancelářských stolech, ale již také v kuchyňkách, na oslavách nebo firemních večírcích

Wind turbine

4. Energetická krize a její podíl na ceně papíru

Odpověď na otázku „Proč zdražil kancelářský papír?“ přináší i energetická krize, která trápí Evropu již několik měsíců. Drastické zvyšování cen energií se dotklo domácností, ale také firem, které čelí rostoucím nákladům. 

Výroba papíru patří k energeticky nejnáročnějším průmyslovým odvětvím, zejména co se týče spotřeby plynu. Kolísání cen za plyn a jeho nejisté dodávky jsou důvodem, proč byly mnohé papírny nuceny pozastavit produkci papíru. Ceny vstupních surovin a energií jsou stále nepředvídatelné a výrobci již téměř rok zůstávají v nejistotě. 

Papírny, které aktivně využívaly obnovitelné zdroje energie, sice své haly zavřít nemusely. I jejich činnost však ovlivňuje inflace a globální zvyšování cen. 

Kdy se zastaví zdražování papíru?

Na tuto otázku by chtěl znát odpověď každý z nás. Jakékoli spekulace by však byly zavádějící, protože současná situace na světovém trhu se mění z hodiny na hodinu. 

Výrobci stále neumí odhadnout, jak se bude trh chovat v následujících měsících. Proto je pro ně nemožné uzavírat výhodné kontrakty na delší časové období. Cena papíru jde ruku v ruce s cenami surovin, energií, práce nebo nákladní dopravy. 

Vyberte si za svého partnera Lyreco!

Hledáte dodavatele, který Vám i v době krize zajistí bezproblémové zásobování? 

V našem širokém portfoliu
naleznete 12 000 produktů skladem
s doručením další den. 

V případě otázek jsou Vám k dispozici naši specialisté, kteří Vám doporučí nejvhodnější produkty pro Vaši firmu nebo provoz a poradí při výběru alternativních, cenově výhodných produktů. 

Pokračovat ve čtení