Coffee

Umění degustace kávy ve třech krocích

Jak ochutnávat kávu? 

S cílem zvýšit míru Vaší pohody a gurmánského zážitku v kanceláři i mimo ni, sdílíme s Vámi tři tipy na ochutnávku kávy. Zkuste těmito technikami vyhodnotit kávu jako odborník. Ochutnávka je důležitou součástí přípravy výjimečné kávy. Je to způsob, jakým hodnotíme naše charakteristické znaky kvality: cremu, tělo, jemnost a intenzitu aroma. 

Expert na kávu, sommelier a barista, který pracuje na přesném procesu slurpingu (srkání) a čichání, dokáže rychle posoudit vlastnosti kávy a zjistit, zda dosahuje nejvyšších standardů.

Je to věda i umění, ale nepotřebujete desetiletí zkušeností, abyste se stali profesionálem v rozlišování dobré kávy od špatné.

It’s both science and art, but you don’t need decades of experience to become a pro at distinguishing good from bad.
Chcete-li se dozvědět, jak posoudit svůj šálek kávy, vyzkoušejte našeho jednoduchého průvodce ochutnávkou kávy ve třech krocích níže.  

Nespresso

Dopřejte si chutnou kávu každý den

Coffee

1. STUDUJTE CREMU

Je crema, vrstva pěny na povrchu Vaší kávy, rovnoměrná a hladká? Bubliny by měly být malé a četné, čímž se vytvoří jemná a hustá krémová pěna. Pokud jsou bubliny velké a je jich jen málo, znamená to, že káva byla připravena příliš rychle. Pokud jsou bubliny husté, káva byla pravděpodobně extrahována příliš pomalu a může být spálená.   

Smelling coffee

2. ZHLUBOKA PŘIVOŇTE

Vdechujte vůně uvolňující se nad šálkem. Jak Vám voní? Všimněte si jednotlivých tónů, potom kávu jemně promíchejte a znovu přičichněte. Několik vteřin zhluboka vdechujte, aby se aromatické látky dostaly k Vašim čichovým receptorům. Vůně a chuť jsou velmi úzce propojené, takže Váš první dojem z čichového vjemu Vám pomůže rozhodnout se, jak příjemná Vám daná káva je.

Drinking coffee

3. ZHODNOŤTE CHUŤ

Nyní k té zábavnější části – naberte si velkou lžíci kávy a pořádně si usrkněte. Nestyďte se, jen do toho. Vydatně usrkněte, aby se Vám káva rozlila v ústech. Pokud při tom vydáváte hlasité a podivné zvuky, děláte to správně. Díky pořádnému usrknutí dostanete aromatické látky až do nosohltanu, kde se pojí ústní dutina s dutinou nosní. Pocítíte tak zároveň vůni kávy. Vnímejte vše, od textury a chuti kávy až po kyselost a dochuť. A nezapomínejte na její úžasnou vůni.

 

 I když to není jediná metoda degustace kávy, je to přístupný návod, jak začít.

Nyní si už jen sedněte a vychutnejte si Váš šálek. 

Coffee and cake

Pokračovat ve čtení