people drinking coffee

5 hlavných trendov v oblasti kávy

Káva je neoddeliteľnou súčasťou moderného pracovného prostredia, či už ide o kancelárie, sklad, výrobu a podobne. Porady a brainstormingy so šálkou obľúbeného kofeínového nápoja bývajú nie len príjemnejšie, ale aj produktívnejšie.  

 

TOP trendy kávy

Káva sa už roky drží na popredných priečkach najobľúbenejších nealkoholických nápojov naprieč všetkými kontinentami. Keďže „kávičkári“ hľadajú stále nové spôsoby, ako si vychutnať svoju obľúbenú šálku kávy, mení a vyvíja sa aj kávová kultúra. 

Poznáte top trendy tohto roku? 

 

1. Zdravá káva 

Ľudia sa čoraz viac zaujímajú o produkty, ktoré konzumujú. Pôvod, spôsob pestovania či spracúvania, fair trade certifikáty, účinky na telo a mentálnu pohodu človeka... Nie je preto prekvapivé, že pri káve, jednom z najobľúbenejších nápojov sveta, je to rovnako.  

MATCHA LATTE

Svoje miesto si získali aj kávové nápoje, vyrobené z húb, mletých kakaových bôbov či s kurkumou alebo s práškom matcha. Zdravé kávové alternatívy sú nie len chuťovým zážitkom, ale zároveň zlepšujú imunitu a zdravie a podporujú fungovanie metabolizmu.

plant drink

Rastlinné nápoje

Moderné a vyhľadávané sú predovšetkým alternatívy ku kravskému mlieku na zjemnenie kávového nápoja. Rastlinné mlieka, ktoré by sme mali po správnosti nazývať rastlinné nápoje, sú obľúbené kvôli lahodnej chuti, a preto, že nezaťažujú trávenie. Zároveň obsahujú množstvo minerálov a zdraviu prospešných vitamínov:

  • mandľové mlieko – je nízkokalorické, obsahuje prirodzený vitamín E, ktorý má antioxidačné a protizápalové vlastnosti a je skvelým zdrojom vápnika, vitamínov A a D. 
  • ryžové mlieko – obsahuje najmenej alergénov a zo všetkých rastlinných alternatív a má prirodzenú sladkú chuť.  
  • kokosové mlieko  -  je najvhodnejšie pre ľudí s alergiou na orechy, je vhodné aj pri varení. 
  • sójové mlieko – sa obsahom proteínov vyrovná kravskému mlieku, avšak má menej kalórií. Je vynikajúcim zdrojom draslíka, vápnika a vitamínov A, D a B-12. 
Coffee granules

2. Prémiová instantná káva

Instantná káva, nazývaná aj rozpustná káva, je štandardnou výbavou doma i mnohých kancelárskych kuchýň. Je pohodlnou alternatívou, no nie všetci sú nadšení aj jej chuťou či arómou. Máme skvelé správy! Čoraz viac výrobcov si na výrobu instantnej kávy vyberá kvalitné kávové zrná a pomocou najmodernejších a inovatívnych metód vyrábajú instantnú kávu, ktorú po zaliatí nerozoznáte od kávy, ktorú vám pripraví váš barista. 

3. Káva zo supermarketu 

Takzvaná „ready to drink“ káva, čiže káva vo fľaške, plechovke alebo aj v tetrapaku, ktorú môžete bez ďalšieho spracúvania ihneď piť, nie je novinkou roku 2022. Už dávno bola súčasťou chladiacich regálov v potravinách, večierkach či na pumpách. Svojmu rozmachu vďačí predovšetkým pandemickým rokom, a vyzerá to tak, že ešte s nami nejaký ten rok pobudne.

coffee maschine

Doprajte si prestávku s chutnou kávou a občerstvením

4. Rýchlo chladená káva 

Poznáte niekoho, kto by dokázal odolať osviežujúcemu kávovému nápoju počas horúcich dní? Ľadová káva alebo aj tzv. cold brew patria k obľúbeným drinkom v kaviarňach počas jarnej a letnej sezóny. Počuli ste ale už o novom trende 2022 – flash brew, čiže rýchlo vychladenej káve? 

Na rozdiel od cold brew, kedy sa na prípravu nápoja používa studená voda, pri flash brew sa káva zaleje horúcou vodou a rýchlo sa ochladí. Výsledkom je silnejší a aromatickejší nápoj, ale rovnako osviežujúci ako cold brew. 

ice coffee cold brew

Náš tip: domáca ľadová káva bez zbytočných kalórií

Potrebujete vychladenú kávu podľa chuti. Kávu uvarte podľa návodu a nechajte vychladiť. Do väčšieho pohára si naberte ľad. Prilejte studenú kávu, pár kvapiek vanilkovej esencie a ak máte radi sladkú kávu, tak pár kvapiek stévie alebo iného sladidla podľa vlastných preferencií. Na zjemnenie odporúčame rastlinné mlieko, napríklad mandľové alebo ryžové.  

Inšpirovať sa môžete aj receptom nášho kolegu Tomáša:  

 

5. Udržateľnosť a ekológia 

Spotrebitelia sú čoraz náročnejší. Záleží im na ľuďoch a našej planéte. Chcú vedieť, kde a ako bola káva pestovaná, a kto ju pestuje. Sú vzdelaní a scestovaní a majú možnosť spoznávať kávovú kultúru  v iných krajinách. Zaujímajú sa o to, ako sa producenti kávy ku svojim zamestnancom správajú, či  majú férové pracovné podmienky a sú spravodlivo odmeňovaní. Certifikáty Fair trade a rôzne ekologické certifikáty sú nevyhnutnosťou. Preto čoraz viac spoločností nadväzuje dlhodobé vzťahy s pestovateľmi a podporuje miestnu komunitu.

customer review coffee Lyreco

Pokračovať v čítaní