Headset

9 tipov, ako zostať organizovaný: edícia home office

9 tipov, ako ostať organizovaný pri práci z domu!

Väčšina zamestnancov v súčasnosti zažíva zmenu vo svojich pracovných metódach. V priebehu posledných mesiacov sme sa presunuli zo známych priestorov našich rušných kancelárskych budov do neznámej reality domácich kancelárií. Pretože naše domácnosti predstavujú osobné priestory, musíme prispôsobiť nielen svoje myslenie, ale aj samotné domácnosti.

V tejto novej situácii máme nutkanie pozorovať všetky domácnosť, jej nedokonalosti a maličkosti vyžadujúce opravu. Naše pracovné úlohy zároveň neumožňujú pomalšie tempo. Čo urobíme, aby sme sa mohli sústrediť a nerozptyľovali sa?

Ako si môžeme ľahko poradiť s každodennými úlohami?

1. Vybavte sa

Pohodlie je predovšetkým o príprave. Navrhnite si funkčný priestor, kde máte nástroje, ktoré potrebujete, aby ste mohli efektívne pracovať. Okrem odporúčaných vecí ako stolička a myš doplnená klávesnicou, dokovacia stanica, ku ktorej pripojíte svoj laptop, a domáca obrazovka, siahnite po inovovanom riešení. Dlhodobá perspektíva podporuje investíciu do ergonómie. Odmeňte sa pohodlnými pomôckami prospievajúcimi vášmu zdraviu.

office foot rest

„Z technických pomôcok, ktoré zefektívňujú prácu doma, odporúčam chladiacu podložku, ktorá zabezpečí, aby sa váš počítač pri práci neprehrial, dobrým tipom je aj externý USB rozbočovač, ktorý rozširuje počet USB portov.“

Katarína Pilarčíková, Category Manager

2. Uistite sa, že ste pripojení k zvyšku sveta

Našťastie v súčasnej dobe máme príležitosť zostať v spojení s našimi príbuznými, priateľmi a kolegami, nech sme kdekoľvek. V kancelárskych priestoroch si ľudia navzájom zdieľajú rôzne informácie a novinky. Snažte sa túto aktivitu zachovať aj počas práce na home office. Prečítajte si správy, počúvajte rádio alebo podcasty, čo je najdôležitejšie, diskutujte a zdieľajte informácie so svojimi kolegami. Jednoducho povedané, zostaňte v kontakte. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam a podráždeniu, uistite sa, že je vaša sieť Wi-Fi nastavená správne a že je pripojenie stabilné.

3. Pracovné zmýšľanie

Držte krok s rannou rutinou a vžite sa do pracovného zmýšľania.

Vstávať a cvičiť! Snažte sa neodkladať budík, namiesto toho si doprajte výživné raňajky, aby ste začali deň pozitívne. Buďte v kontakte so svojimi kolegami a prejdite si úlohy na celý deň, ako by ste boli v kancelárii. Milovníci kávy majte svoju šálku vždy pripravenú a neváhajte osloviť ďalších kolegov na rannej online porade. Pamätajte, že správne oblečenie ovplyvňuje vaše nastavenie mysle a celkovú náladu. Snažte sa obliecť pohodlne, ale slušne.

Tea

4. Naplánujte si svoje prestávky

Práca doma vás častokrát pohltí do úloh natoľko, že si zabudnete urobiť prestávky. Režim prestávok sa vytráca aj preto, že nie je možné stretnúť sa každý deň v rovnakom čase so známou skupinou kolegov pri kávovare. Nezabudnite sa však zastaviť a dýchať, najmä keď sa zdá, že táto myšlienka nezapadá do zoznamu vašich pracovných úloh. Ak je to možné, oddýchnite si aj od svojho pracovného miesta. Posaďte sa na slnko, nadýchajte sa čerstvého vzduchu alebo natiahnite telo, aby ste sa osviežili. Použite pravidlo 50/10: 50-minútový pracovný cyklus bez vyrušovania, po ktorom nasleduje 10-minútová prestávka. Nenechajte si ujsť ani občerstvenie; zostaňte hydratovaní a doplňte svoje minerály pramenitou vodou.

5. Hýbte sa

Pite veľa vody, každý deň jedzte ovocie a nezabudnite na pohyb. Mnoho z nás stratilo možnosť pohybovať sa a plniť krokomerom stanovené ciele v našich mobiloch a hodinkách. Vypestujte si návyk pohybovať sa pri telefonovaní alebo premýšľaní. Zaveďte aktívnu rutinu doobeda alebo počas popoludnia, aby ste načerpali energiu. Hodinu denne venujte fyzickej aktivite, a to strečingom, tancom, cvičením alebo venčením psa. Majitelia domácich miláčikov tiež vedia, že hladkanie chlpatého priateľa je najlepší spôsob, ako relaxovať, odbúrať stres a znížiť srdcovú frekvenciu.

6. Vyvarujte sa vyrušovaniu

Práca z pohovky alebo postele je lákavá, naučte sa však fyzicky oddeliť svoj profesionálny priestor od osobného. Oddelením týchto dvoch svetov pomôžete svojej koncentrácii a zabezpečíte, že ani jedna z vašich dvoch sfér nebude mať navrch. Uprednostňujte pokojné miesto napríklad spálňu alebo voľnú miestnosť, ďaleko od potenciálneho rušenia, aby ste maximalizovali svoje sústredenie. Ak máte obmedzený priestor, skúste vyčleniť miestnosť fyzickou bariérou (polica, záclona, clona), aby ste označili svoj pracovný priestor.

Kids

7. Buďte k dispozícii

Aby ste mohli plne spolupracovať so svojimi obchodnými partnermi, dodávateľmi alebo zákazníkmi aj v týchto časoch, uistite sa, že ste k dispozícii a že máte k dispozícii všetky potrebné informácie. Snažte sa nevyhýbať, keď sa objavia ťažkosti, radšej buďte prítomní a v prípade potreby prejavte podporu. V prípade problémov neváhajte kontaktovať svojich kolegov alebo manažérov. Mnoho z nich čelí rovnakým problémom a radi sa podelia o svoje tipy a triky, ako prekonať prekážky.

8. Komunikujte

Tímový hovor bez poriadneho technického vybavenia je pre vás, ako aj pre druhú stranu, mučivý. Nakoľko je headset nevyhnutnou súčasťou takejto výbavy, doprajte si rovno „pro“ pocit a investujte do slúchadiel, ktoré izolujú hluk v pozadí a obsahujú mikrofón. Týmto spôsobom nebude vaša domácnosť zasahovať do hovorov ani do vašich plánovaných stretnutí. Okrem toho, práca na diaľku a home office si v budúcnosti vytvorí rovnocenné miesto medzi ostatnými pracovnými metódami. Využite túto príležitosť teraz a naučte sa, ako efektívne riadiť prácu na diaľku.

„Osobne si myslím, že táto situácia otvorila ďalšie príležitosti na komunikáciu a tímy sa stanú čoraz vyhľadávanejším pracovným nástrojom. Počas našich tímových hovorov sa všetci dozvedáme potrebné informácie súčasne a predovšetkým sa môžem porozprávať so všetkými kolegami v porovnaní s 2 až 3 samostatnými telefonátmi kolegov, ktoré som mohol počas pracovného dňa uskutočniť.“

Martin Gonda, Senior Sales Executive

9. Ste vždy vítaní

Aj keď sú prítomné isté obmedzenia, nezabudnite, že kedykoľvek môžete prísť do svojej kancelárie a vyzdvihnúť si potrebné dokumenty. Rovnako tak môžete urobiť v prípade náhlej potreby zmeny pracovného prostredia. Nezabudnite túto príležitosť prediskutovať so svojím nadriadeným, aby ste dostávali čerstvé informácie o aktuálnych pracovných podmienkach. V tejto dobe však odporúčame zostať doma. Akékoľvek nástroje a spotrebný materiál, ktorý vám z kancelárii chýba, je možné doručiť na vašu domácu adresu.