Stretching

Pohodlie v domácej kancelárii začína rovnováhou medzi pracovným a súkromným životom

Pohoda v práci začína sviežou mysľou a odpočinutým telom a pokračuje pohodlným a efektívnym pracovným prostredím. To platí rovnako pre prácu z domu, ako aj zo skutočnej kancelárie. Čo však neplatí rovnako, sú nejasné hranice medzi pracovným a súkromným životom pri práci z domu.

V špecifických podmienkach tejto situácie sa všetci snažíme byť príkladnými zamestnancami, ktorí sa vo svojich domácnostiach, ako deň napreduje, zhosťujú postupne aj role učiteľa, kuchára, rodiča, záhradníka .... Náročnosť každodennej reality sa stupňuje a my sa ju musíme naučiť zvládať.

Popri dodržiavaní rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom nezabúdajme ostávať v pohode, ktorá je nevyhnutná pre naše duševné zdravie a efektívnosť.

Zamerajte sa len na to, čo môžete ovplyvniť

Ak vaša domácnosť neponúka luxus samostatného kancelárskeho priestoru, ste odkázaní pracovať v medziach vašich možností. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako zostať organizovaní a dopracujte sa k  okamžitému zlepšeniu vášho pohodlia pri práci: 

 1. Aj pri práci od kuchynského stola dodržujte zásady čistého stola (‘‘clean table‘‘). Na konci dňa upracte všetky dokumenty, pracovné nástroje a IT vybavenie do úložného priestoru, aby ste udržali vašu domácnosť čistú a vyhli sa nehodám.
 2. Nedostatok svetla negatívne ovplyvňuje našu náladu. Zatiaľ čo veľa kancelárií je osvetlených žiarivkovými stropnými svetlami, domáce kancelárie sú zvyčajne tmavším kútom. Tu je najlepšou voľbou viacero zdrojov svetla, napríklad nepriame denné svetlo doplnené stropnou a stolovou lampou.
 3. Ak nie je možná fyzická bariéra zázraky dokáže aj kvalitný headset. Slúchadla vám pomôžu tlmiť hluk a nevnímať rušivé podnety. Nasadený na ušiach slúži aj ako signál pre deti a partnerov, že ste v režime sústredenia sa. Domáci miláčikovia to však nechápu, a preto, ak zlyhajú všetky ostatné možnosti, zvoľte útek. Podľa možností pracujte z kaviarne, coworking priestorov alebo si vybavte pracovné hovory z auta.
 4. Nepodliehajte zlej nálade, nervozite alebo bolestiam hlavy. Nesnažte sa (nadarmo) o produktivitu ak vám chýba energia, alebo ste hladní. Namiesto toho majte vždy nablízku zdravé občerstvenie a dbajte na hydratáciu.
 5. Naše fitness aplikácie a krokomery hibernujú spolu s našimi novoročnými predsavzatiami o aktívnejších dňoch v práci. Pri digitálnych stretnutiach ostávame bez možnosti prejsť sa do mítingovej miestnosti alebo sa ponaťahovať. Preto nezabúdajte na pravidelné prestávky a zaujímajte sa o produkty podporujúce aktívne sedenie.
 6. Neberte sa tak vážne. Počas týchto dní odhalíme viac zo svojho súkromia a osobnosti, ako sme kedy chceli. Neporiadok v domácnosti, deti a domáce zvieratá sú často súčasťou našich konferenčných video- hovorov. Nemalo by to však byť stresujúce. Jednoducho prijmite fakt, že nemôžete mať všetko pod kontrolou, otočte to na vtip a prelomte tým ľady. Každý je však iný. Ak sa situácia stane intenzívnejšou, v prvom rade otvorte okno a zhlboka dýchajte.

Aj keď by vás mohlo lákať dokončiť všetky úlohy a pokračovať v práci po riadnom pracovnom čase, vaša myseľ potrebuje oddych, aby ste sa mohli plne sústrediť aj zajtra. 

work life balance

Ako vypnúť home office?

Všetci poznáme niekoho, kto sa zdá byť online celý deň. Vypnúť počítač je jedna vec, ale efektívne pozastaviť pracovné myšlienky a úspešne prehliadať upozornenia na prichádzajúce e-maily v telefóne je úplne iná vec. Najmä keď používate mobily s duálnou sim kartou. Neškodný zvyk, vďaka ktorému máme tendenciu skĺzavať do „časovej čiernej diery“, keď nie sme ani v práci, ani mimo nej. Takýto návyk môže skutočne viesť k vyhoreniu, spôsobuje problémy so spánkom a hádky vo vzťahoch.

Petra Majova

Práca z domu priniesla okrem iného ťažkosti s oddelením pracovného a voľného času. Veľa z nás má počas dňa množstvo konferenčných hovorov a emaily spracovávajú napríklad až vo večerných hodinách, no je dôležité, aby sa naši zamestnanci necítili pod tlakom, že musia po svojej pracovnej dobe na takéto neskoršie emaily hneď aj odpovedať. Preto sme sa s kolegami zo senior management tímu dohodli na viacerých krokoch, ako takejto situácii predchádzať. Jedným z nich bolo doplnenie nasledovnej vety do emailového podpisu: Neočakávam, že mi na tento e-mail odpoviete mimo pracovných hodín alebo počas dní pracovného voľna.

Petra Májová
People & Culture Director, Lyreco

Vieme, že potrebujeme mentálny odpočinok. Avšak mnohí tiež cítia potrebu pripraviť sa na ďalší pracovný deň, alebo držať krok s kolegami s inak nastavenou pracovnou dobou. A tak sa naše pracovné dni predlžujú.

Našťastie existujú spôsoby, ako vypnúť:

 1. Pripravte a uvedomte si jasný prechod z práce do voľného času s rutinou na konci pracovného dňa. 

 2. Dajte svojmu tímu vedieť, že už nie ste k dispozícii, nastavte si pravidelný čas odchodu a držte sa ho. 

 3. Buďte hneď po práci aktívni, stretnite sa s rodinou, vybavujte neodkladne veci, zbehnite na nákup, zavolajte priateľom alebo športujte. Budete tak menej náchylní venovať svoju pozornosť digitálnemu svetu. 

 4. Ak je to nevyhnutné pre váš vnútorný pokoj, skontrolujte upozornenie a prečítajte si e-mail. Neodpovedajte však a neskĺznite späť do práce.  

 5. Zíde z očí, zíde z mysle - jednoducho odložte telefón a ponorte sa do off-line sveta. 

Ivona Pospíšilová

Na konci pracovného dňa si všetky zostávajúce úlohy a myšlienky spíšem na poznámkové bločky. Uvoľním tak miesto v hlave na nové nápady a dovolím si naplno zrelaxovať sa. Navyše písaním na papier sa zlepšuje pamäť, sústredenie a zvyšuje sa kreativita, čo je v tejto dobe vítané. 

Ivona Pospíšilová
Product Manager, Lyreco
tick

Náš tip: Objavte tiež ekologickejšie riešenie na úschovu svojich myšlienok: sklenenú poznámkovú tabuľu 

Sklenená stolná podložka Nobo

Všetci sa prispôsobujeme novému štýlu práce po svojom. V prípade, že je vaša situácia náročnejšia, požiadajte o radu svojich kolegov, mentorov, manažérov alebo priateľov. Nezabúdajte, že pohoda v práci začína sviežou mysľou a odpočinutým telom a pokračuje pohodlným a efektívnym pracovným prostredím. 

Nájdite v našom online obchode všetko, čo prispeje k vášmu pohodliu v práci

Pokračovať v čítaní