Etykiety ekologiczne mają zastosowanie do naszych produktów i pozwalają naszym klientom uzyskać jasne i widoczne informacje o kupowanych przez nich produktach.
Europejskie oznakowanie ekologiczne to dobrowolny program oznakowania ekologicznego ustanowiony przez Komisję Europejską w 1992 r.. Opiera się na globalnym podejściu systemowym, które obejmuje analizę cyklu życia produktu, od jego wytworzenia (w tym doboru surowców) do jego utylizacji lub recyklingu, łącznie z dystrybucją, zużyciem i wykorzystaniem. Od 2009 roku Lyreco promuje oznakowanie ekologiczne UE dla swoich własnych produktów.
Nordic Ecolabel lub Nordic Swan to oficjalne oznakowanie ekologiczne dla krajów skandynawskich. Produkt oznakowany Nordic Swan musi spełniać określony zestaw norm, w tym kryteria środowiskowe, jakościowe i zdrowotne. W 2017 roku Lyreco wybrało tę etykietę do swoich regenerowanych kaset z tonerem.
Forest Stewardship Council (FSC) i PEFC to etykiety środowiskowe, których celem jest zapewnienie, że produkcja produktów drewnopochodnych (głównie papieru) jest zgodna z procedurami zapewniającymi zrównoważoną gospodarkę leśną. W 2018 roku Lyreco zostało członkiem FSC International.
WYTYCZNE
Te standardy i metodyki stanowią wytyczne, które kierują naszymi działaniami w możliwie najbardziej odpowiedzialny sposób.
SEDEX to największa na świecie platforma współpracy służąca do dzielenia się danymi dotyczącymi odpowiedzialnego zaopatrzenia w łańcuchach dostaw, z której korzysta ponad 43 000 członków w ponad 150 krajach. W 2013 roku Lyreco wybrało SMETA (Sedex Members Ethical Trade Audit) jako zatwierdzony standard audytów odpowiedzialności społecznej fabryk wytwarzających produkty marki Lyreco.
Business Social Compliance Initiative to wiodący system zarządzania łańcuchem dostaw, który wspiera firmy w ich dążeniu do przestrzegania przepisów społecznych i ulepszaniu fabryk w ich globalnych łańcuchach dostaw. W 2013 roku Lyreco wybrało BSCI jako zatwierdzony standard dla audytów odpowiedzialności społecznej fabryk produkujących produkty marki Lyreco.
Ślad Środowiskowy Produktu w Unii Europejskiejto inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest opracowanie zharmonizowanej metody obliczania wpływu produktu na środowisko w oparciu o 14-punktową ocenę wszystkich etapów jego cyklu życia. W 2014 roku Lyreco dołączyło do unijnej fazy pilotażowej PEF.
ZATWIERDZONE INICJATYWY
Angażujemy się w międzynarodowe inicjatywy, które koncentrują się na wdrażaniu dobrych i odpowiedzialnych praktyk na naszym rynku
Zapoczątkowana w 2000 r. Inicjatywa ONZ Global Compact jest zarówno platformą polityczną, jak i praktycznymi dobrowolnymi ramami dla firm, które są zaangażowane w zrównoważony rozwój i odpowiedzialne praktyki biznesowe. W 2004 roku Lyreco było pierwszą firmą z branży artykułów biurowych, która przystąpiła do Globalnego paktu ONZ i stale umacnia to zobowiązanie, publikując co roku raport na temat Zrównoważonego Rozwojuna platformie Global Compact.
Deklaracja nowojorska w sprawie lasów to dobrowolne partnerstwo rządów, firm, społeczności tubylczych, organizacji i organizacji pozarządowych, które dążą do zmniejszenia o połowę wylesiania do 2020 r. i zakończenia go do 2030 r. Dołączając do tej deklaracji, firmy takie jak Lyreco zobowiązują się do tworzenia odpowiedzialnych partnerstw z lasami krajów i wylesianie z ich łańcuchów dostaw, przechylając równowagę przeciwko zanikaniu lasów.
The United Nations Human Rights Club jest miejscem wymiany i wiedzy dla członków w celu wspólnego postępu w tej dziedzinie. W 2017 roku Lyreco dołączyło do Klubu Praw Człowieka ONZ Global Compact, wzmacniając swoje zaangażowanie w zapobieganie, zarządzanie i rozwój praw człowieka przez firmy.
ZIELONE DRZEWO
Od 2011 r. Produkty ekologiczne oceniane przez Lyreco są oznaczone specjalną ikoną, zielonym drzewem, wskazującym, że zastosowano metodologię oceny Lyreco. „Ocena ekologicznego produktu Lyreco” została zweryfikowana przez firmę SGS i została uznana za zasadniczo zgodną z zasadami normy ISO 14020 oraz ramami ICC (Międzynarodowej Izby Handlowej) dotyczącymi oświadczeń środowiskowych.
W 2012 r. uruchomiono nowy program zaangażowania dostawców w zakresie zrównoważonego rozwoju. Od tego czasu zakres, ramy i procesy kontrolne audytów producentów Lyreco były regularnie wzmacniane.
We wrześniu 2019 roku, w ramach szczytu klimatycznego ONZ 2019, Centrala Lyreco wzmocniła swoje zaangażowanie w walkę z wylesianiem i zmianami klimatycznymi, podpisując nowojorską Deklarację w sprawie lasów.
Zrównoważony rozwój jest głównym kryterium oceny wydajności dostawcy Lyreco. 100% naszych dostawców zostało poddanych ocenie. W oparciu o wyniki tych narzędzi oceny ambicją jest zbudowanie rocznego indywidualnego planu działań doskonalących.