chemical gloves

Ochrana rukou: Rukavice na ochranu proti chemikáliím

Rukavice jsou pomocníkem při různých činnostech – ať už v soukromém životě nebo na pracovištích. Ochranné pracovní rukavice jako OOPP zaměstnance nejen chrání před poraněními a úrazy či škodlivými látkami, ale častokrát jim také usnadňují práci. 


Jak vybrat správný typ ochranných rukavic

Výběr správných rukavic začíná posouzením specifických rizik a nebezpečí, se kterými se pravděpodobně setkáte. Patří sem takové události, které se mohou zdát neškodné – ale dokonce i škrábanec nebo řezná rána může vést k infekci vyžadující lékařský zásah a několik dní mimo práci.

Pracovní rukavice vybírejte podle typu práce a rizik, uživatelů a prostředí, ve kterém uživatel pracuje. Musíte zvážit následující faktory:

  1. identifikujte všechna rizika vyplývající z pracovní činnosti
  2. identifikujte všechna ostatní nebezpečí
  3. zvažte typ a dobu trvání kontaktu
  4. vezměte v úvahu uživatele – velikost a pohodlí
chemical protection gloves

Věděli jste, že

70,9 % úrazů rukou a paží lze předejít použitím OOPP na ochranu rukou?

food processing gloves

Rovněž zvažte:

  • Velikost a střih: malé rukavice se mohou roztrhnout, zatímco velké rukavice mohou mít vliv na obratnost
  • Ochrana versus obratnost: někdy je nezbytný kompromis mezi těmito dvěma faktory a Vy se budete muset rozhodnout, který z nich upřednostnit
  • Úrovně ochrany: rukavice nabízejí různé úrovně ochrany proti danému nebezpečí a musíte zajistit, aby rukavice splňovaly požadovanou úroveň pro danou úlohu
  • Opotřebení: zhodnoťte, jak daná pracovní činnost opotřebovává rukavici a zvolte vhodný stupeň odolnosti rukavice proti oděru. Správně zvolená odolnost proti oděru vzhledem k pracovní činnosti prodlouží její životnost.
  • Životnost: nikdy nepoužívejte ochranné rukavice po datu vypršení životnosti

 

Norma EN374 pro ochranné rukavice proti chemikáliím a mikroorganismům

Všude tam, kde musí zaměstnanci manipulovat s nebezpečnými chemikáliemi, jsou nezbytné ochranné rukavice proti chemikáliím a mikroorganismům.

Ochranné rukavice proti chemikáliím a určení jejich stupně ochrany jsou založeny na třech zkušebních metodách:

 

  • test penetrace v souladu s normou ČSN EN 374-2:2014. Penetrací rozumíme tok chemikálií a mikroorganismů přes pórovité materiály, švy, malé díry a materiálové defekty. Přes ochrannou rukavici nesmí při testu unikat vzduch a/nebo voda a musí být ohodnocena na přijatelné úrovni kvality (AQL)
  • test permeace v souladu s normou ČSN EN 16523-1:2015, která nahrazuje normu ČSN EN 374-3. Permeace je proces, kdy chemikálie prochází/proniká materiálem na molekulární úrovni. Rychlost permeace udává, jak dlouho se mohou rukavice nosit. Nejlepší jsou rukavice s nízkou rychlostí permeace.
  • test degradace v souladu s normou ČSN EN 374-4:2013, tedy zhoršení fyzikálních vlastností rukavice při kontaktu s chemikálií.

Ochranné rukavice proti mikroorganismům

  • Rukavice musí projít zkouškou penetrace podle ČSN EN 341-2. Při současném splnění normy ISO 16604 lze prohlásit, že chrání i proti virům, bakteriím a houbám. Rukavice jsou vzduchotěsné a voděodolné.

O rukavice byste se měli pravidelně starat a vhodně je skladovat. Po uplynutí data použitelnosti nebo po opotřebení nebo zničení rukavice dále nepoužívejte, protože již nemusí poskytovat dostatečný stupeň ochrany.

 

Typy rukavic na ochranu proti chemikáliím

Podle doby průniku a odolnosti vůči penetraci, tedy zda rukavice poskytují ochranu na dostatečně dlouhou dobu a proti konkrétní chemické látce, dělíme rukavice na tři typy:

Typ rukavic Požadavek Označení
Typ A

Odolnost proti penetraci (ČSN EN 374-2)

Doba průniku ≥ 30 minut min. při 6 chemikáliích
ČSN EN ISO 374-1/ Typ A
Typ B

Odolnost proti penetraci (ČSN EN 374-2)

Doba průniku ≥ 30 minut min. při 3 chemikáliích
ČSN EN ISO 374-1/ Typ B
Typ C

Odolnost proti penetraci (ČSN EN 374-2)

Doba průniku ≥ 10 minut min. při 1 chemikálii
ČSN EN ISO 374-1/ Typ C

 

work glove medical

Jak si vybrat správnou velikost rukavice?

  • Měří se vždy dominantní ruka (pravák – pravá, levák – levá)
  • Měření obvodu: Uchopte krejčovský metr do ruky tak, abyste změřili největší obvod přes klouby. Potom sevřete dlaň a zjistěte výslednou hodnotu
  • Měření délky: Změřte vzdálenost od spodního okraje dlaně ke konci nejdelšího prstu.

Potřebujete poradit při výběru vhodných ochranných pracovních rukavic? Naši specialisté vám rádi pomohou. Kontaktujte nás!

 

Jednorázové rukavice

Jednorázové pracovní rukavice mohou být vyrobeny z následujících materiálů:

  • Latex – tzv. zlatý standard. Latexové rukavice jsou pevné, pružné a pohodlné. Další výhodou je nízká cena. Může se vyskytnout alergická reakce na latexové proteiny.
  • Nitril – bez latexových proteinů, ale mohou obsahovat chemické přísady. Přestože jsou poddajné, jsou odolné vůči propíchnutí či chemikáliím. Nedokážou však nositele ochránit před termickým nebezpečím.
  • Vinyl – neobsahuje latexové proteiny. Vinylové rukavice jsou vhodné pro krátkodobé práce, při kterých nedochází ke styku s krví nebo potenciálně infekčním materiálem. Další výhodou je nízká cena. Mezi nevýhody patří tendence k tvorbě děr a prasklin během natahování a normálního používání. Rukavice mají nízkou pevnost, omezenou pružnost a nízkou odolnost vůči chemikáliím.

Mezi výhody jednorázových rukavic patří jejich hygienické, jednoduché a univerzální použití.

medical waste

Jak zlikvidovat rukavice na ochranu proti chemikáliím

S rukavicemi na ochranu proti chemikáliím je nutno zacházet jako s nebezpečným odpadem. Pozornost je třeba věnovat manipulaci s nebezpečnými látkami nebo s látkami blíže nespecifikovaného složení.

Rukavice nepatří do separovaného odpadu určeného k recyklaci. Znečištěné či znehodnocené rukavice nebo použité jednorázové rukavice vyhoďte do označené uzavíratelné nádoby. Tento odpad bude následně zlikvidován podle platných nařízení.

Číst dále