lithium alkaline batteries

Aký je rozdiel medzi lítiovými a alkalickými batériami?

Batérie sú našim pomocníkom pri každodenných činnostiach v domácnosti či na pracovisku. Používame ich v diaľkových ovládaniach, budíkoch, hračkách či počítačových myšiach. Používanie batérií je častokrát bezpečnejšie a pohodlnejšie ako používanie zariadení zapojených do hlavnej elektrickej siete káblom.

Na trhu je množstvo batérií, ktoré môžeme rozdeliť na dva typy podľa chemického zloženia pri výrobe elektrickej energie. Lítiové a alkalické batérie sú vyrobené z rôznych materiálov a majú odlišnú konštrukciu, čo ovplyvňuje ich výkon pri rôznych spôsoboch použitia. 

 

Vybrať batérie pre môj prístroj

batteries

Alkalické batérie

Alkalické batérie s oxidom mangánovým, bežne známe ako alkalické batérie, sú všestranné batérie pre každodenné elektronické zariadenia a vydržia dlhšie ako niektoré iné typy. Obvyklé napätie alkalickej batérie je 1,5 V a napätie možno zvýšiť sériou batérií.  

Alkalické baterky môžu byť nabíjateľné. Spozornieť by ste mali, ak je vonkajší obal batérie poškodený. Vtedy batériu odstráňte. 

lithium batteries

Lítiové batérie

Lítiové batérie sú ľahšie ako alkalické batérie, takže ponúkajú výhodu pri používaní s prenosnými zariadeniami, najmä s bezdrôtovým elektrickým náradím. Lítiovú batériu možno použiť ako vysoko výkonnú alternatívu štandardnej alkalickej batérie. Lítiové batérie sú na jedno použitie a nikdy by sa nemali nabíjať. 

Sú navrhnuté tak, aby vydržali dlhšie, čo z nich robí dobrú voľbu pre high-tech a inteligentné zariadenia a tie elektronické zariadenia, pre ktoré je výmena batérie nepohodlná. 

Vydržia extrémne nízke teploty. Lítiové môžu bez poruchy fungovať vo veľmi chladnom podnebí, takže sú ideálne pre vonkajšie aplikácie.

Aký je rozdiel? 

  1. Životnosť lítiových batérií je oveľa dlhšia ako životnosť alkalických batérií. 
  2. Lítiové batérie sa ľahko používajú. Môžu sa používať vo veľmi horúcich alebo chladných podmienkach, kde sa alkalické batérie nedajú použiť. V porovnaní s alkalickými batériami sa preto lítiové batérie môžu používať aj pri outdoorových aktivitách. 
  3. Lítiové batérie sú ľahšie ako alkalické batérie. Vďaka tomu sú lítiové batérie ideálne pre prenosné zariadenia. 
  4. Lítiové batérie zvyčajne poskytujú napätie 1,75 V alebo viac, zatiaľ čo alkalické batérie poskytujú napätie 1,5 V. Preto je výkon lítiových batérií vyšší. (Lítiová batéria poskytuje pri použití v baterke jasnejší svetelný lúč) 
  5. Alkalické batérie sú lacnejšie ako lítiové batérie. 
  6. Lítiové batérie sú toxické a alkalické batérie nie sú.  
  7. V súčasnosti je k dispozícii dobíjateľný typ alkalickej batérie. Dobíjateľné lítiové batérie však neexistujú. 

 

Vybrať batérie pre môj prístroj

Laci

Batérie môžeme prirovnať k malej elektrárni, ktorá je poháňaná chemickými procesmi prebiehajúcimi v jej vnútri. Toto vnútro je tvorené koktejlom toxických látok, akými sú napr. ortuť, mangán, lítium a iné. Tieto látky sú nebezpečné pre životné prostredie a naše zdravie a pri uložení na skládku by mohli preniknúť do pôdy a následne do vodných zdrojov. 

Batérie preto VŽDY hádžte do špecializovaných zberných boxov, aby mohli byť správne a odborne zlikvidované. 

Ladislav Fernyák
TECHNOLOGY Product Manager

Pokračovať v čítaní